מערכת נתוני אשראי

מערכת נתוני אשראי היא מערכת שהוקמה ומנוהלת על ידי בנק ישראל, בזכות כניסתו לתוקף של חוק נתוני אשראי, התשע"ו – 2016, החוק שהחליף את חוק שירות נתוני אשראי, התשס"ב – 2002. הרוח החדשה הנושבת במסדרונות הבנקאות הישראלית, גרמה לכך כי בזכותו של חוק חדש זה, נכנסו לא מעט שינויים הנוגעים לנושא חיווי אשראי אישי ועסקי. שינוי משמעותי נוסף, ניתן לייחס לתקנה שיצאה ב-2013 מטעם המפקח על הבנקים ומאפשרת לאדם להיות שותף לנתוני דוח חיווי אשראי שלו, אשר עד לכניסת התקנה לתמונה, נשמרו בידי הבנקים השונים בישראל "קרוב לחזה" שלהם.

 

האם, עד כה, לא הייתה מערכת נתוני אשראי בישראל?

למעשה, ניתן לומר שכן ולא, כי אמנם, חוק שירות נתוני אשראי, התשס"ב – 2002 איפשר לגופים המלווים כספים להעריך את הסיכונים שבמתן הלוואה לאדם מסוים, אולם, בדיקת BDI, כפי שהתבצעה בעבר, התמקדה אך ורק בנתונים השליליים של האנשים המבקשים ללוות כסף. כלומר, יכולתם להחזיר 20 הלוואות במועדן ותוך הקפדה, קלה כחמורה, על כל סעיף וסעיף בהסכמי ההלוואות, אבל אם פיגרתם בתשלום בודד של הלוואה, אף אחד לא זכה לראות את כל הפעמים שבהם הייתם בסדר ועמדתם בתשלומיכם כהלכה. לאותם דו"חות ממוקדי שליליות היה חיסרון נוסף – הם היו בלתי ניתנים לשינוי. כתוצאה מכך שלא ראיתם אותם, ולא הייתה לכם גישה אליהם, לרוב, כשקיבלתם סירוב סתום ובלתי מוסבר לבקשת הלוואה מסוימת שלכם, נאלצתם לדלות מעמקי זיכרונכם הקודח עם מי "הסתכסכתם" מבחינה פיננסית ומדוע הודבק לכם אות הקין הזה.

 

אז מה עוד השתנה?

כיום, בניגוד לכך, דו"ח נתוני אשראי המבוסס על מערכת נתוני אשראי מסוגל ליצור תמונה מאוזנת בהרבה, ואף אמיתית בהרבה יותר. יתרה מכך, כתוצאה משינויו של היחס כלפי האדם הפרטי, תוכלו לבצע תיקונים מסוימים בדו"ח, על ידי מחיקת נתוני אשראי באמצעות פניה לגופים הרלוונטיים ופתרון הבעיות הקיימות ישירות מולם.

חובת פרסום דו"ח נתוני אשראי החלה על הבנקים, בדמות אותה "תעודת זהות בנקאית", מאפשרת ללקוחות הבנקים לקבל את חיווי אשראי שלהם מהבנק שבו מתנהל חשבונם, לגשת לבנקים אחרים ולהשוות את התנאים המוצעים לו, בהתבסס על דירוג האשראי שבידיו. כך שלא רק האדם הפרטי נהנה מפירותיה של מגמה זו, אלא גם הבנקים בימינו הפכו לאטרקטיביים יותר, בשל הצורך להתחרות על ליבו (ועל הזכות לנהל את חשבון הבנק) של הלקוח.

לפרטים נוספים וייעוץ חינם חייגו עכשיו: 03-3752244

מערכת נתוני אשראי
מערכת נתוני אשראי
רמי קוסטוקובסקי

רמי קוסטוקובסקי

מומחה בתחום הפיננסי מעל 12 שנה. מייסד ובעלים של חברת קרדיט קלין, החברה הגדולה והוותיקה בישראל בתחום ה-BDI ושיפור דירוג אשראי. עזרתי כבר למעל 20 אלף לקוחות לצאת לחופש כלכלי. ביניהם בעלי עסקים ואנשים פרטיים, בעזרת תכניות ליווי וסיוע של התנהלות כלכלית נכונה בשיטה מנצחת.

סגור לתגובות.

פתח צ'אט
פנו אלינו
שלום, מתעניין לגבי שיפור נתוני אשראי?