דוח BDI

אין ספק כי כל מי שמלווה כסף או מעניק אשראי נדרש לוודא, בכל האמצעים העומדים לרשותו, כי לאדם או לגוף שלו הוא מלווה כסף, יש את כל האמצעים, הנכונות והערכים שיבטיחו פירעון מלא של החוב. כך, שאין זה פלא, כי עולם האשראי וההלוואות מבוסס על שפע מידע ונתונים, שבהם משתמשים ספקי האשראי על מנת להבטיח שההתקשרות תהיה מוצלחת אף מצדם. בדיקת נתוני אשראי המבוצעת על ידי גוף מסוג זה מבוצעת באמצעות לשכת האשראי המוסמכת, ועל בסיס מאגר נתוני האשראי של בנק ישראל, מופקים הדו"חות השונים, למשל, דוח bdi, דוח אשראי צרכני, דירוג אשראי, דוח חיווי אשראי וכיו"ב. מטרתם המוצהרת של הדו"חות הללו ברורה למדי – לתת בידי ספקי האשראי את כל המידע, הנתונים והכלים, שמאפשרים להם לצמצם באופן ניכר את הסיכונים הכרוכים בנתינת הלוואה או אשראי ללקוח מסוים.

דירוג האשראי של האדם הפרטי

דירוג אשראי משפיע, ישירות, האפשרויות בפני אדם בבואו לקבל אשראי או הלוואה לצרכיו השונים, והוא אף יכתיב את הריביות שאותן יהיה עליו לשלם. כתוצאה מכך, חשוב כי כל אדם ידאג לברר את דירוג האשראי שלו, וזאת, בטרם פנייתו לספקי האשראי או לגופים שמהם הוא מתכוון לבקש הלוואה. כך, למשל, דירוג האשראי הגבוה יאפשר לאדם את החופש שבניהול משא ומתן, הפחתת גובה הריביות, הפחתת העמלות בבנק, וכלל – לקבל תנאים אטרקטיביים יותר, בעוד שאדם שאינו נהנה מדירוג אשראי גבוה, לא יוכל להרשות לעצמו כל זאת, אלא יאלץ להתפשר על קבלת תנאיו של כל גוף שיסכים להתקשר עמו.

בנוגע לכך, חשוב מאד לדעת, כי עומדת בפני כל אדם האופציה של מחיקת bdi שלילי, לכאורה, וזאת, תוך יצירת מידע פיננסי חיובי המשפר באופן משמעותית את דירוג האשראי שלו. בין יתר הדרכים, ניתן לבצע זאת באמצעות עמידה במועדי פירעון חובות ותשלומים, על ידי הגדלת השימוש בכרטיסי האשראי בכפוף ליכולות ההחזר, באמצעות הגדלת מסגרות האשראי וכן הלאה.

חוק נתוני האשראי והשפעתו

חוק נתוני אשראי החדש מעגן הסדר שיתוף חדש לנתוני אשראי של האזרחים בישראל. על פי חוק זה, כל המידע הפיננסי הנוגע לכל אזרח מדינה, הן הנתונים השליליים והן הנתונים החיוביים, ירוכז במאגר נתונים מרכזי, שמופעל ומנוהל ע"י בנק ישראל. המידע הקיים במאגר יימסר לספקי האשראי דרך לשכות האשראי המוסמכות לכך מכוח רישיון החוק.

לפרטים נוספים וייעוץ חינם חייגו עכשיו: 03-3752244

כתיבת תגובה

פתח צ'אט
פנו אלינו
שלום, מתעניין לגבי שיפור נתוני אשראי?