בדיקת דירוג אשראי

אתם מגיעים לבקש הלוואה או אשראי, ומסתבר, שעדיין, בידיהם של הגופים המלווים דוח אשראי שמאפשר להם לדעת עליכם ועל ההיסטוריה הפיננסית שלכם יותר, ממה שאתם יודעים. הם מקבלים את האינפורמציה המלאה והיקרה מפז הזו מלשכות דירוג האשראי, שאליהן, הוא מתנקז ממספר גדול של גופים, כדוגמת מאגר נתוני אשראי של בנקים, של כרטיסי אשראי, של חברות חוץ בנקאיות, וגם מהמוסדות הממשלתיים והרשויות המקומיות. הצטברות המידע הזה מאפשרת יצירת דוח אשראי ודירוג המופקים עבור הגופים המלווים לכם.

לא נעים להגיד, אבל נראה, שחוץ מכם, כולם יודעים מהו דירוג האשראי שלכם…

בדיקת דירוג אשראי – מאיפה, בעצם, מגיעים הנתונים?

מאגר נתוני אשראי של בנק ישראל החל פעולתו בשנת 2019, וכיום, כל הגופים העוסקים באשראי ובהלוואות מסוגלים לדעת עליכם הכל – על ההלוואות שאותן לקחתם בעבר, איך עמדתם בתשלומיהן, מהי יכולת ההחזר שלכם העכשווית והעתידית שלכם, וכן הלאה. מטרתו המקורית של הקמת המאגר הייתה, למעשה, לשבור את המונופול של הבנקים על מידע זה.

נסביר – בעבר, הבנקים היו אלה שהחזיקו בגישה למידע זה, שעזר להם להעריך בדרך מדויקת יותר את הסיכון שמאחורי מתן הלוואה ללקוח זה או אחר. מאחר ולגופים החוץ-בנקאיים לא הייתה גישה למידע כגון bdi שלילי, הם נאלצו למזער את הסיכון באמצעות דרישה לריבית גבוהה יותר. מה שהפך אותם ללא אטרקטיביים בעיני הלקוחות, והעניק אפשרות לבנקים להכתיב ללקוח איזה תנאים שרצה, מבלי שללקוח הייתה אופציה הגיונית אחרת, או, אפילו אפשרות להתווכח עם הקביעות הנחרצות של הבנק, שכאמור, שמר את כל הקלפים קרוב לחזה.

לשכות דירוג האשראי

עם התפתחות הרפורמה, צמחו בישראל שלוש לשכות אשראי – BDI, דן אנד ברדסטריט וקו מנחה שהן אלו המגבשות את דירוג האשראי ומספקות אותו לגופים המלווים. כל גוף מלווה מהגופים הפועלים בישראל רשאי לבחור לעצמו את הלשכה איתה הוא מעדיף לעבוד, ובהתאם לכך, הוא גם מחליט באיזו סקאלת דירוג הוא עובד. זאת, מאחר ולכל אחת מלשכות האשראי יש שיטת מדידת ודירוג אשראי שונות. כך, שאמנם, כל סוגי דירוגי האשראי שקיימים כיום ניזונים ממאגר נתוני אשראי של בנק ישראל, אבל, מאחר ולכל לשכה יש צורת חישוב אשראי שונה, כל לשכה אשראי תגיע להפקת דירוג אשראי מסוג אחר.

האם כל אחד יכול לקבל מידע על הדירוג שלו?

כן. זו, אמנם, לא בדיקת bdi חינם, אבל בעלות משתלמת ביותר של כמה עשרות שקלים בודדים, מרבית המידע יכול להיות גם בידיכם.

למידע נוסף וייעוץ חינם חייגו עכשיו: 03-3752244

כתיבת תגובה

פתח צ'אט
פנו אלינו
שלום, מתעניין לגבי שיפור נתוני אשראי?