בדיקת בי די אי – מה זה ואיך עושים אותה

הלכתם לבנק לבקש הלוואה, הבנק דחה את ההלוואה שלכם בטענה שיש לכם בי די אי שלילי ואתם לא מבינים מה קרה – או מה זה בכלל BDI שלילי, אתם לא לבד.

בשנים האחרונות המונח BDI עולה יותר ויותר על הפרק, אנשים מקבלים סירוב מהבנק להלוואות משכנתאות, כרטיסי אשראי ואפילו פנקסי צ'קים בטענה שחיווי האשראי שלהם שלילי.

אך המונח אינו מסובך כלל וכלל וכן, אתם יכולים לבצע בדיקת בי די אי ולדעת טרם בקשת ההלוואה או המשכנתא, מה המצב שלכם בבנק.

מה הוא מאגר נתוני אשראי ואיך הוא משפיע עלינו?

כאשר אנו מבקשים בקשה מהבנק, בין אם הבקשה היא: הלוואה, משכנתא, כרטיס אשראי או פנקס צ'קים – הבנק יגש לבדוק את נתוני האשראי שלנו. מדובר בנתונים אותם אוספים חברות המוכרות כלשכות אשראי בניהם חברת BDI ( על כן המונח ציון BDI), דן אנד ברדסטריט וחברת קו מנחה.

אותו מידע שנאסף על ידי אותן חברות הוא זה שירכיב את דו"ח נתוני האשראי של כל אזרח. מידע זה חוזר עד עשור אחורנית ונגיש לכל גוף פיננסי אליו תפנו- בנקאי וחוץ בנקאי.

כלומר, הבנקים וגופים פיננסים אחרים עוקבים אחר ההתנהלות הכלכלית שלנו- במידה והם רואים כי עמדו בהתחייבויות הפיננסיות שלנו בעבר, לא תהיה לנו ברוב המקרים בעיה לקבל אישור מהבנק פעם נוספת. אך, במידה ולא התנהלנו כלכלית בצורה יעילה – נצברים עלינו נתוני אשראי שליליים. נתונים אלה יכולים להיות דברים פשוטים כמו: כניסה למינוס וחריגה ממסגרת החשבון בנק או מסגרת האשראי, אי עמידה בהוראת קבע בגלל החלפה של כרטיס אשראי, ודברים יותר רציניים כמו: חזרה של צ'ק או אי עמידה בתשלום הלוואה או משכנתא וכמו כן תהליכים של פשיטת רגל או הוצאה לפועל.

על כן: בדו"ח נתוני האשראי שלנו מופיעות כלל הפעולות הפיננסיות אותן ביצעו בעשור האחרון וזאת בכדי שהבנקים וגופי המימון האחרים יוכלו להתבסס על התנהלותנו הפיננסית בעבר כדי לחזות את התנהלותנו הפיננסית בעתיד. כך במידה וחזרו לנו צ'קים או שלא עמדנו בהתחייבויות הפיננסיות שלנו ציון הBDI שלנו יהיה שלילי ולא נוכל לקבל את ההלוואה או המשכנתא אותה אנחנו צריכים. כמו כן, ככל שנצבור יותר ויותר נתוני אשראי שליליים דירוג האשראי שלנו יפגע וכך התנאים אותם נקבל מהבנק יהפכו להיות פחות טובים.

מה ההבדל בין חיווי אשראי שלילי לדירוג אשראי נמוך

אז כפי שציינו נתוני אשראי שליליים הם אלו שמשפיעים על חיווי האשראי שלנו. אך, מאותם נתוני אשראי יש ציון נוסף שמשפיע על הנראות שלנו מול הבנק ועל תעודת הזהות הפיננסית שלנו וזה דירוג האשראי שלנו. מדובר בציון שנע בטווח של בין 0-1000 ככלל, ככל שדירוג האשראי שלנו יהיה גבוה יותר התנאים אותם נקבל מהבנק יהיו טובים יותר.

על כן במידה ופניתם לבנק לקבל הלוואה ראשית יבדוק הבנק את חיווי האשראי שלכם, במידה והוא יראה כי חיווי האשראי שלכם חיובי או ירוק, יאשר הבנק לתת לכם הלוואה, אך תנאי ההלוואה (היקפה, ריביות ועוד) יהיו תלויים בדירוג האשראי שלכם.

יכול להיות מצב שיש לכם חיווי אשראי ירוק אך דירוג האשראי שלכם נמוך ועל כן תקבלו הלוואה בתנאים שהם לא בהכרח טובים, וזאת מכיוון וצברתם נתוני אשראי שליליים שישפיעו על דירוג האשראי שלכם ויורידו אותו מצד אחד, אך לא מספיק כדי לגרום לחיווי האשראי שלכם להיות שלילי.

על כן, במידה וצברתם נתוני אשראי שליליים עוד לפני שאתם עוברים לחיווי אשראי שלילי חשוב שתפנו למומחה שיוכל לעזור לכם לתקן ולשפר את דירוג האשראי שלכם וזאת על ידי מחיקה ותיקון של אותם נתונים שליליים בלבד.

מה אפשר לעשות אם יש לי דירוג אשראי נמוך או חיווי אשראי שלילי?

במידה ויש לכם דירוג אשראי נמוך חשוב שתבצעו תהליכים שיובילו להעלאת דירוג האשראי שלכם. כלומר, בנוסף להתנהלות פיננסית נכונה חשוב שתבדקו כי לא צברתם נתוני אשראי שליליים בעשור האחרון- שהם אלו שיכולים להשפיע על דירוג האשראי שלכם.

זאת מכיוון שכל עוד וקיימים עליכם נתוני אשראי שליליים בבנק ישראל דירוג האשראי שלכם לא יוכל לעלות, מה שאומר שהתנאים אותם תקבלו מן הבנק שלכם לא יהיו אופטימליים.

במידה ואתם בעלי חיווי אשראי שלילי, חשוב שתפנו במיידית למומחה בתיקון נתוני אשראי שליליים וזאת בכדי לצאת מן הסגר הפיננסי, במידה ואתם בעלי חיווי אשראי שלילי תהיו מנועים מקבלת הלוואה, משכנתא וכו' וזאת מכיוון והבנק לא סומך על ההתנהלות הפיננסית שלכם. מומחה יוכל לעזור לכם לתקן את נתוני האשראי שלכם בתהליך מהיר שיעזור לכם לצאת מהסגר הפיננסי בו אתם נמצאים.
במידה ותעדיפו לחכות עליכם יהיה לבצע מינימום פעולות פיננסיות במשך 3-10 שנים עד שנתוני האשראי השליליים שלכם ימחקו אוטומטית ממאגר נתוני האשראי של בנק ישראל.
לאחר אותה תקופה תוכלו לבצע בדיקת בידיאי בכדי לבדוק את מצב חיווי האשראי שלכם ולוודא כי הוא חיובי.

אנו בחברת קרדיט קלין מתמחים בתיקון נתוני אשראי שליליים בניהם: שיפור דירוג אשראי ותיקון BDI שלילי בתהליך מקצועי ואישי שיוציא אתכם מהסגר הפיננסי בו אתם נמצאים לדרך חדשה.

לפרטים נוספים וייעוץ חינם חייגו עכשיו: 03-3752244

כתיבת תגובה

פתח צ'אט
פנו אלינו
שלום, מתעניין לגבי שיפור נתוני אשראי?