תעודת זהות בנקאית

כל בעל חשבון בנק מקבל מידי שנה ושנה מכתב או מייל מהבנק המכיל את תעודת הזהות הבנקאית שלו, המוכרת לכם בוודאי. במידה ויש בבעלותכם מספר חשבונות בנק, תקבלו תעודת זהות בנקאית עבור כל אחד מהחשבונות השייכים לכם. תעודת זהות בנקאית הוא שירות פיננסי שהבנק למעשה חייב לספק לנו. תעודת הזהות הבנקאית מעניקה לנו את היכולת להישאר מעודכנים על המצב הכלכלי המלא שלנו. חשיבותו של כלי זה הוא גבוה מאחר והוא משקף לנו את המצב הפיננסי שלנו, כך נוכל לדעת היכן אנחנו עומדים מבחינה כלכלית, אל מול השאיפות הפיננסיות שלנו. במידה ואתם אנשים אשר מייחלים לעצמם עתיד פיננסי יציב, אנו מניחים כי וודאי תרצו הסבר מפורט ואמין על תעודת הזהות הבנקאית. ובכן – הגעתם למקום הנכון. בכתבה הבאה נספק עבורכם מידע איכותי ואמין על תעודת זהות בנקאית.

 

הזיהוי שלכם מבחינה כלכלית

תעודת זהות בנקאית היא עולם ומלואו, אך ננסה לתאר אותה במספר מילים פשוטות. מושג זה מתייחס לכלי ניהול פיננסי שאותו אנחנו מקבלים ללא עלות מהבנק שאנחנו הלקוחות שלו. כלי זה מספק לנו אחת לשנה קלנדרית בדרך כלל, דוח נתונים פיננסיים המפרט את כלל הפעולות הפיננסיות שהתבצעו בחשבון הבנק שלנו במהלך השנה האחרונה. בנוסף לפעולות הפיננסיות שתעודת הזהות הבנקאית מציגה, נקבל גם תמונת מצב על הנכסים שברשותינו כגון –  דירות, מניות, מטבעות קריפטוגרפים, ועוד. כמו כן בדוח של תעודת הזהות הבנקאית נקבל מידע מפורט על ההלוואות השונות שקיימות לנו עדיין בחשבון. בין פרטים אלו נמנים גם, בין השאר, גובה ההלוואה, גובה הריבית, משך תקופת ההלוואה, ואת סכום ההחזרים של ההלוואה שביצענו עד כה.

תעודת זהות אחת, שני דוחות

הכלי הפיננסי החשוב מספק לכם למעשה שני דוחות שונים. הדוח הראשון הינו ארוך יחסית, ומפורט בו כל המידע הפיננסי עד לפרטי פרטים. דוח זה מיועד בעיקר למביני עניין בתחום הפיננסי, לבעלי מקצוע, ולכאלה שרוצים להעמיק בנתונים הפיננסים שלהם. דוח זה כנראה ישמש אתכם גם בפגישות עם יועץ פיננסי או עם רואה חשבון, שכן דוח זה יספק לאיש המקצוע נקודת מבט נוספת על ההתנהלות הכלכלית שלכם. מידע זה כמובן יסייע לבעל המקצוע להתייעל בכל מה שנוגע לייעוץ הפיננסי שהוא מבצע למענכם. הדוח השני אשר מופיע בתעודת הזהות הבנקאית קצר יותר ביחס לראשון, ולרוב הלקוחות דוח זה הינו מספיק ומפורט דיה. הדוח מספק בראשי פרקים את כלל הנתונים והמידע הפיננסי. מידע זה מספיק בדרך כלל על מנת לראות את התמונה הפיננסית הכוללת שלנו, וגם מסייע ללמידה והפקת לקחים מפעולות שביצענו והתגלו כלא הכי יעילות וטובות.

מה מכילים שני הדוחות של תעודת הזהות הבנקאית ?

ראשית, כמו כל דוח ממשלתי באשר הוא, גם תעודת זהות בנקאית מכילה פרטים אישיים של הלקוח כגון – שם, תעודת זהות, כתובת, ועוד. כמו כן, בראש הדוח מצוינים פרטי החשבון כמו פרטי הבעלים, מספר החשבון, גובה מסגרת האשראי ומצב העובר ושב של בעל החשבון. לאחר פירוט של נתונים יבשים אלו, יפורטו כלל הפעולות הפיננסיות אשר בוצעו בשנה האחרונה, יחד עם העמלות ששילמתם לבנק בגינן. בין כלל פרטים אלו תוכלו למצוא הכנסות פר חודש, הוצאות פר חודש, ניצול מסגרת האשראי, משכנתא והלוואות שונות. עבור כל הלוואה שלקחתם יוצגו לכם תנאי ההלוואה כמו גם גובה הקרן, משך תקופת ההלוואה, נקודות יציאה אפשריות, ועוד. בנוסף, בדוח יוצגו כל הפיקדונות והחסכונות בחשבון עם כלל הפרטים עליהם. נציין כי שני הדוחות כוללים בין השאר גם  פירוט של כלל ההוצאות וההכנסות של בעל החשבון ובן זוגו, במידה והם חולקים את אותו חשבון. לצד פרטים אלו מוצגים גם עם הנכסים הפיננסיים הרשומים על שם בעלי החשבון, כמו גם מצב החובות שבעלי החשבון עתידים להחזיר. עם זאת, כפי שציינו, בדוח הראשון נתונים אלו יהיו מפורטים ברמה גבוהה יותר, מאשר בדוח השני.

מה לא מופיע בתעודת הזהות הבנקאית?

אמנם תעודת הזהות הבנקאית כוללת בתוכה נתונים רבים אשר מסייעים רבות לפעילות הכלכלית של כלל לקוחות הבנקים, אך ישנם פרטים שאינם כלולים בדוחות התעודה. כלל הפעולות הפיננסיות שאינן מנוהלות בחשבון הבנק שלכם, לא מופיעות בתעודת הזהות הבנקאית. לדוגמא, כרטיס אשראי חוץ בנקאי, תיקי ניירות ערך או השקעות אשר מנוהלים בבתי השקעות למיניהם, לא מופיעים בדוחות אלו. נוסף על כך, דירוג האשראי אינו מופיע בתעודת הזהות הבנקאית. דירוג האשראי הינו מדד למסוכנות הפיננסית שלכם וליכולתכם להחזיר לבנק או לכל גוף מימון אחר הלוואות שונות. מידע נוסף חשוב ביותר לבעלי הדירות, אשר לא מופיע בתעודת הזהות הבנקאית הוא פרטי המשכנתאות שלכם. הכוונה היא כי הדוחות אכן כוללים נתונים על המשכנתאות, אך לא לפרטי פרטים. אם תרצו להעמיק בנתוני המשכנתאות שלכם, פעולה שאכן מומלצת בחום לכל בעל דירה שהיא, תצטרכו להוציא דוח נפרד העוסק במשכנתאות בלבד.

בעלי עסקים קטנים? זה בשבילכם

ייתכן כי תופתעו לדעת שגם עסקים קטנים הינם בעלי גישה לתעודת הזהות הבנקאית שלהם. עובדה זו מאפשרת לבעלי העסקים לבצע התבוננות פיננסית על העסק לאורך השנה החולפת ולהפיק באמצעותה לקחים. כל אלו יביאו ליצירת אסטרטגיה כלכלית חדשה בעזרת שימור ושיפור הנתונים שהדוחות בתעודת הזהות מציגים.

לסיכום

לסיכומו של עניין, תעודת זהות בנקאית היא כלי פיננסי חשוב אשר באמצעות ניצול נכון שלו, תוכלו לשדרג את הפעילות הכלכלית שלכם ולהבטיח לעצמכם התנהלות בריאה ונכונה יותר מבחינה כספית.

תעודת זהות בנקאית
תעודת זהות בנקאית
רמי קוסטוקובסקי

רמי קוסטוקובסקי

מומחה בתחום הפיננסי מעל 12 שנה. מייסד ובעלים של חברת קרדיט קלין, החברה הגדולה והוותיקה בישראל בתחום ה-BDI ושיפור דירוג אשראי. עזרתי כבר למעל 20 אלף לקוחות לצאת לחופש כלכלי. ביניהם בעלי עסקים ואנשים פרטיים, בעזרת תכניות ליווי וסיוע של התנהלות כלכלית נכונה בשיטה מנצחת.

סגור לתגובות.

פתח צ'אט
פנו אלינו
שלום, מתעניין לגבי שיפור נתוני אשראי?