בדיקת בי די איי חינם

האזינו עכשיו:

רבים מכנים את דו”ח דירוג האשראי המוכר כדו”ח בי די איי ומרוב שהטעות הזו נפוצה כל כך, גם אנשי המקצוע מכירים בה. בהתאם לחוק נתוני האשראי, מידע פיננסי נאגר על כל אזרח ישראלי מגיל שמונה עשרה ומעלה. אם מבצעים בדיקת בי די איי חינם? כאן ריכזנו לכם מידע בנושא. נקווה שהוא יסייע לכם. על כל שאלה ספציפית בנושא, צרו איתנו קשר, נשמח לתת לכם מענה ממוקד למקרה שלכם.

חוק נתוני האשראי – סקירה כללית

החל משנת 2002 בה נחקק חוק נתוני האשראי, המידע הפיננסי על כל אזרח ישראלי מועבר למערכת נתוני האשראי שהקים משרד האוצר בהתאם לתקנות החוק. כך לכל אזרח ישראלי ישנה היסטוריית אשראי זמינה ובהתאם אליהן, מדרגים את האזרחים בדירוג אשראי. את הדירוג מבצעות לשכות אשראי שמונו לכך מטעם משרד האוצר. לשכת אשראי מפורסמת היא לשכת BDI, לצידה תוכלו להיעזר גם ביתר לשכות האשראי : דן אנד ברטיסט, קו מנחה וקפטן קרדיט. כל אזרח יכול לבצע בדיקת בי די איי חינם (אבל לא דווקא בי די איי, זה יכול להיות בכל אחת מלשכות האשראי שציינו כאן).

את נתוני האשראי המאגר מקבל באופן שוטף ממגוון הגופים הקיימים בישראל. זה יכול להיות בנקים, חברות ביטוח, עיריות מקומיות, חברות ממשלתיות וכן הלאה. כך אם יש לאזרח חוב לחברת הביטוח, המידע יעבור למאגר נתוני האשראי ודירוג האשראי שהוא יקבל יושפע מכך. זה גם יכול להיות מינוס בבנק או חוב לפני הוצאה לפועל… סיקרנו כאן דוגמא קטנה לשם המחשה.

 

מה זה דירוג אשראי?

דירוג האשראי הוא מעין ציון המדרג את מצב ההתנהלות הכלכלית של האזרח בהתאם לנתוני האשראי הקיימים על שמו במערכת. קל להבין למה לא ניתן להפיק דו”ח דירוג אשראי כאשר אין היסטוריית אשראי… ברגע שאין היסטוריה, אין את מה לדרג ולכן העניינים נראים פשוטים יותר. הבעיה היא שזה לא ממש כך. חוסר של היסטוריית אשראי מחשידה את גופי המימון פעמים רבות ולכן חשוב לפעול בצורה מקצועית ונכונה.

 

איך מבצעים בדיקת בי די איי חינם?

כל אזרח בעל היסטוריית אשראי יכול לקבל מידע על דירוג האשראי שלו. גם אתם יכולים לבצע בדיקת בי די איי חינם בקלות. איך עושים את זה? כנסו לאתר בי די איי ובאמצעות הזנת מספר הזהות שלכם, תוכלו באופן מקוון בקלות ובנוחות לקבל את דו”ח דירוג האשראי שלכם תוך שניות בודדות.

כדי לקבל את הדו”ח יש לפנות אל אחת מלשכות האשראי באופן מקוון. שימו לב, ניתן להפיק את הדו”ח חינם אחת לשנה. כל הנפקה נוספת של הדו”ח תחייב אתכם בתשלום סמלי.

למה חשוב לדעת מה מצב דירוג האשראי?

אמנם ניתן בקלות לבצע בדיקת בי די איי חינם. אך למה זה חשוב? והשאלה הזו היא לא רק מנת חלקכם. אכן, דירוג האשראי הוא חיוני בעיקר לגופי המימון המעניקים מימון ומעוניינים להפחית את רמות הסיכון הנלוות להלוואות שהן מציעות. כך, כאשר תפנו לגוף מימון לצורך בקשת הלוואה, הוא יבדוק את מצב דירוג האשראי שלכם. אם הוא יזהה חריגות ודירוג אשראי נמוך, הוא ישנה את תנאי ההלוואה בהתאם ולעיתים הוא אפילו יסרב להלוואה. אף גוף מימון לא מעוניין לסכן את עצמו ולתת הלוואות לבעלי דירוג אשראי נמוך שלא עומדים בהחזרים עליהם התחייבו.

לפני לקיחת הלוואה או אפילו משכנתא, כדאי לבדוק את דירוג האשראי האישי. כל עוד ודירוג האשראי הוא נמוך ולא מספק, הסיכויים לקבלת תנאי טובים להלוואה יורדים בהתאם. הדבר משמעותי במיוחד כאשר מדובר בהלוואה דחופה כמו משכנתא למימון דירה שחתמו עליה חוזה רכישה… לכן בודקים מראש מה המצב ובמקרה הצורך, פועלים לשיפור דירוג האשראי.

 

איך ניתן לשפר את דירוג האשראי?

כדי לשפר את דירוג האשראי הקיים, חשוב להבין את מקור הבעיה. מהי הסיבה בשלה הדירוג שהתקבל היה נמוך? האם כל זה קורה בגלל הכנסה לא מספיק גבוהה? האם זה בגלל תקופה זמנית העמוסה כלכלית? האם הנתון הוא נכון או שיש מידע שגוי? בהתאם לבעיה המתגלה, יש להמציא לה את פתרון המתאים.

 

הכנסה לא מספקת

בתים רבים בישראלים מתנהלים בצורה לא נכונה כלכלית רק בגלל שאין להם הכנסה מספיק גבוהה לצרכים שלהם. מה עושים במקרה כזה כדי לשפר את דירוג האשראי? מתחילים להקפיד על התנהלות כלכלית תקינה. מחפשים אפשרויות להגדלת הכנסה, לא ממהרים לקחת כל הלוואה ובודקים מה נכון לעשות כדי לשפר את ההתנהלות הכלכלית.

 

תקופה עמוסה מבחינה כלכלית

אם אתם יודעים שהדירוג ירד בגלל תקופה עמוסה זמנית, תוכלו להגדיל את מסגרת האשראי ולצמצם את היקף הניצול שלה כמו גם את החריגות הקיימות (אם בכלל).

 

נתונים שגויים בדו”ח

אם מצאתם נתוני אשראי שגויים שהובילו לירידת הדירוג שלכם, תוכלו לפנות ללשכת האשראי בבקשה למחיקת הרישום השגוי ותיקונו. את הבקשה יש להגיש בצורה ברורה ומקצועית בצירוף אסמכתאות המאמתות את הטענות לרישום השגוי. כאשר התיקונים יתוקנו אתם תראו את השיפור בדירוג בהתאם. לצורך כך חשוב לפנות לאנשי מקצוע מומחים בתחום. אנו בקרדיט קלין שמחים להנגיש לכם שירות מקצועי לניקוי דירוג אשראי שלכם. אין סיבה להישאר עם דירוג אשראי נמוך. אתם יכולים לשנות אותו עם קצת מאמץ.

בדיקת בי די איי חינם
בדיקת בי די איי חינם

Leave a Reply

פתח צ'אט
פנו אלינו
שלום, מתעניין לגבי שיפור נתוני אשראי?