מחיקת היסטוריית אשראי

קרדיט קלין > מאמרים וכתבות > שיפור דירוג אשראי > מחיקת היסטוריית אשראי

האזינו עכשיו:

לא רבים יודעים אך ניתן למחוק את היסטוריית האשראי וכך לאפס את נתוני האשראי הקיימים. צעד זה הוא ללא ממש מומלץ בגלל שהוא פוגע בבעל נתוני האשראי. כדי להבין איך זה עובד, ריכזנו לכם כאן מידע בנושא. תודה לצוות קרדיט קלין על הליווי המקצועי. על כל שאלה ממוקדת בנושא, צרו קשר לקבלת מענה מדויק למקרה שלכם. אז בואו נתחיל.

מהי היסטוריית אשראי?

על פי חוק נתוני האשראי הארצי, כל נתוני האשראי על כל אזרח ישראלי נאגרים במערכות המידע של בנק ישראל. כל נתון מצטרף לנתון אשראי אחר וכך, מנתונים אלו יעלה המצב הפיננסי שלכם. היסטוריית האשראי שלכם מצביעה על התנהלות כלכלית ועל עמידה בהתחייבויות כלכליות. כך או כך, ככל שהנתונים שלכם יהיו חיוביים יותר, כך היסטוריית האשראי שלכם תצביע על מאזן חיובי וכן להפך. את הנתונים מנתחות לשכות האשראי השונות שמונו לכך על ידי משרד האוצר וכך הן מדרגות כל אזרח ישראלי מבחינה פיננסית. דירוג זה מכונה דירוג אשראי והוא משפיע באופן ישיר על האפשרות לקבלת הלוואות.

 

למה צריך אותה?

היסטוריית האשראי לא נאגרה תמיד. רק בשנים האחרונות לאחר שנכנס חוק נתוני האשראי נוצר מושג של היסטוריית אשראי. ולמה צריך את ההיסטוריה הזו? את מי מעניין מה קרה בחשבון הבנק שלכם בשלוש השנים האחרונות? ואכן, היסטוריית האשראי משמעותית לגופי מימון יותר ממה שהלווה עצמו צריך אותה. גופי המימון רצו להיות בטוחים בעת נתינת הלוואה שהם נותנים אותה ללווה בעל יכולת להחזיר. הם רצו להגביר את השקיפות בתהליך וכך, אם בעבר הלווה היה צריך להגיש מסמכים ובהתאם לנתונים שעלו מן המסמכים, אושרה ההלוואה, הרי שהיום גופי המימון מצליבים את המידע המתקבל מהמסכים יחד עם המידע המתקבל מהיסטוריית האשראי של מבקש ההלוואה ורק בהתאם לכך הוא מאשר את ההלוואה. כך נמנעים זיופים וחוסר מידע מגופי המימון השונים.

יחד עם זאת, היסטוריית אשראי חיובית היא כלי עזר שחבל לפספס. באמצעותה ניתן להוכיח לבנק או לכל גוף מימון אחר כי אתם מתנהלים בצורה נכונה כלכלית, יש לכם היסטוריה חיובית ולכן אתם גם מעוניינים להוזיל את מחיר ההלוואה. מרבית הבנקים יענו לבקשה ולאחר עיון בדירוג האשראי שלכם, הסיכויים שלכם לקבלת הוזלה במחיר הריביות היא גבוהה יותר.

מה עושים כאשר היסטוריית האשראי לא טובה?

לפני הכל חשוב לדעת כי ניתן לתקן את היסטוריית האשראי. ניתן לתקן אותה וניתן למחוק אותה. חשוב לפעול באופן שקול למניעת טעויות הרות גורל.

 

תיקון נתוני האשראי

ניתן לתקן את היסטוריית האשראי באמצעות: תיקון נתונים שגויים במערכת או הקפדה על התנהלות כלכלית נכונה לשיפור הדירוג.

לצורך כך יהיה עליכם להדפיס את דו”ח נתוני האשראי שלכם ולעבור שורה אחר שורה לבדיקת המצב, בדקו האם הנתון הוא נכון והאם תוכלו לשנות התנהלות כלשהי כדי לשפר אותו. כך, לאחר עיון מעמיק אתם עשויים לגלות כי התרחשו טעויות בדו”ח נתוני האשראי שלכם ואם אתם מעוניינים לתקן אותם, יהיה עליכם להגיש ללשכת האשראי בקשה לתיקון הרישום השגוי. את הבקשה לתיקון יש לצרף לראיות המאמתות את הטיעון שלכם. לצורך כך כדאי להיעזר באנשי מקצוע כמו צוות קרדיט קלין המומחים בתיקון ושיפור דירוג אשראי.

 

מחיקת היסטוריית אשראי

לעומת התיקון שהוא תהליך, ניתן לבצע בהינף יד, מחיקת היסטוריית אשראי ובכך להישאר חפים מכל נתון שלילי וחיובי כאחד. את המחיקה ניתן לבצע בצורה עצמאית באמצעות כניסה לאתר בנק ישראל. אך יחד עם זאת, חשוב לציין כי למחיקת היסטוריית אשראי יש לא מעט השלכות ולא בהכרח כדאי לעשות אותה.

 

מהן ההשלכות של מחיקת ההיסטוריה?

ישנן לא מעט השלכות למחיקת נתוני האשראי שלכם. אמנם, כאשר מוחקים את נתוני האשראי אין יותר מידע שלילי עליכם במערכת נוצרת ההרגשה כאילו שימכם “טוהר” במערכות הבנקאיות… אך חשוב לציין כי ההשלכות מעיבות על הרגשה זו:

 

כל הנתונים נמחקים

כאשר מוחקים את היסטוריית האשראי, נמחקים כל הנתונים, גם החיוביים וגם השליליים. כך שלא תוכלו למחוק רק את הנתונים שמציקים לכם בעין…   ההיסטוריה שלכם תהיה חסרת מידע מכל הבחינות.

 

חוסר מידע מקשה על הלווים

כאשר יש לווה המגיע אל גוף מימון בבקשה לקבלת הלוואה אך לאחר עיון קצר גוף המימון מגלה כי אין היסטוריית אשראי על שם הלווה הנתונים מראים כי נמחקה ההיסטוריה, הוא יקלוט שהמצב היה כל כך בעייתי, שהלווה לא רצה להשאיר אותו על כנו והוא בחר למחוק את נתוני האשראי. גופי המימון לא אוהבים ללוות כספים לחסרי היסטוריית אשראי. במקרה כזה הם יצאו מתוך נקודת הנחה שאתם בעלי סיכון גבוה במיוחד ולכן הם גם יאשרו הלוואות בריבית גבוהה במיוחד (אם בכלל).

 

מה עושים כדי לייעל את התהליך?

גיליתם שיש לכם היסטוריית אשראי שלילית המשפיעה על דירוג האשראי בצורה נוראית ואתם רוצים לשפר אותה. מה עושים כדי לייעל את המצב? אתם לא לבד במצב הזה. מאות ישראלים מגלים כי הם בעלי דירוג אשראי נמוך וכדי לבצע מחיקת נתוני אשראי בצורה חכמה שתעלה את האופציות הקיימות בפניהם, הם פונים לאנשי מקצוע מומחי בתחום. צוות קרדיט קלין מלווה בעלי דירוג אשראי נמוך ומסייע להם בניקוי הדירוג בצורה יעילה וחכמה.

מחיקת היסטוריית אשראי
מחיקת היסטוריית אשראי

Leave a Reply

פתח צ'אט
פנו אלינו
שלום, מתעניין לגבי שיפור נתוני אשראי?