חברת בי די אי

האזינו עכשיו:

חברת בי די אי היא לשכת אשראי שמונתה על ידי בנק ישראל לדרג את נתוני האשראי של אזרחי בנק ישראל. על פי חוק נתוני האשראי, נתוני האשראי של כל אזרח ישראלי נאגרים במערכת מידע המופעלת על ידי בנק ישראל. כדי לייעל את השירות, בנק ישראל מינה מספר לשכות אשראי שחברת בי די אי היא אחת מהן.

מי זו חברת בי די אי?

חברת בי די איי היא לשכת אשראי שמונתה לכך על ידי בנק ישראל. כדי להבין את הנושא לעומק, חשוב להכיר את הנושא קצת יותר לעומק:

 

חוק נתוני האשראי

על פי חוק נתוני האשראי כל נתוני האשראי של אזרחי ישראל נאגרים במערכת וכך לגופי המימון קל יותר לקבל מידע פיננסי על הפונים אליהם בבקשה להלוואה. נתוני האשראי משמשים כבסיס לדירוג האשראי עליו לשכות האשראי השונות אחראיות.

 

מה זה דירוג אשראי?

דירוג אשראי הוא מעין ציון אותו לשכות האשראי כמו חברת בי די אי נותנות לכל אזרח ישראלי בהתאם לנתונים שהצטברו על שמו. ככל שהדירוג שתקבלו הוא גבוה יותר, כך הנתונים המופיעים על שימכם מצביעים על התנהלות כלכלית טובה יותר. דירוג אשראי נמוך מצביע על חוסר יציבות כלכלית ועל אי עמידה בהתחייבויות תשלום.

 

למה צריך דירוג אשראי?

הסיבות לחקיקת החיוב בדירוג אשראי נולד גם מהצורך של גופי המימון השונים לקבל תמונת מצב המשקפת את הנתונים הקיימים. אך לא רק.

 

שיקוף הנתונים בצורה יעילה

כאשר גוף פיננסי מקבל בקשה להלוואה, הוא בודק את נתוני הלווה וכך אם הוא מגלה כי הנתונים מצביעים על חוסר יציבות כלכלית, הסיכון הנלווה גבוה וממילא הריבית תתייקר בהתאם. דו”ח נתוני האשראי משקף ביעילות את הנתונים הקיימים וכך כל גוף פיננסי יכול לבחון את הסיכונים והסיכויים הנלווים למתן האשראי.

 

 קל יותר לייעל את המצב הכלכלי

דו”ח הנתונים מרכז כל כך טוב את הנתונים, כך שניתן לראות שחור על גבי לבן אילו נתונים הם בעיתים ואילו יעילים. כך מי שסובל מהתנהלות כלכלית לא תקינה יכול לראות ולגלות בקלות את מקור הבעיה. דו”ח הנתונים הוא לא מורכב לקריאה, הוא ברור וכל אחד יכול להבין איזה נתון מצריך שיפור. גם כאשר מחליטים לקחת את העניינים לידיים וללכת ליועץ פיננסי לקבלת סיוע מקצועי, יהיה לו קל יותר לקבל את תמונת המצב דרך הדו”ח המופק על ידי חברת בי די אי או כל לשכת אשראי אחרת.

 

איך חברת בי די איי מחשבת את הדירוג?

חברת בי די איי מחשבת את הדירוג בהתאם לנתונים השוטפים המדווחים באופן שוטף. כל נתון ישפיע על דירוג האשראי. אם יש לאדם מינוס בבנק, נתון זה יפחית את דירוג האשראי שלו. ככל שהיקף המינוס הולך וקטן, כך גם גובה הדירוג עולה ביחסיות מחושבת. חשוב לציין כי לכל לשכת אשראי שיטת חישוב משלה. לא נכנס כאן לשיטות החישוב. אך כפי שציינו, החישוב מתבסס על הנתונים המדווחים.

את הדירוג הלקוח מקבל באמצעות דו”ח דירוג אשראי אותו הוא רשאי לקבל אחת לשנה חינם דרך לשכת האשראי. הדירוג הוא מעין ציון ולכן יהיה ניתן להבין את משמעותו בהתאם לגובה הניקוד או לצבע הנלווה לניקוד.

 

מה משמעות כל דירוג אשראי?

  • הניקוד הגבוה ביותר הוא ניקוד מעל 720 נקודות והוא יגיע בצבע ירוק כהה. ניקוד זה מצביע על מצב כלכלי מעולה וזה המצב האידיאלי.
  • לאחריו, בצבע ירוק בהיר יופיע הניקוד שנע בין 660 ל-720. גם ניקוד זה נחשב לטוב.
  • ניקוד סביר ינוע בין 640 ל-660 נקודות והוא יגיע בצבע צהוב.
  • כאשר הניקוד נע בין 580 ל-640, המצב לא טוב, דירוג כזה יצבע בצבע כתום.
  • ניקוד נמוך מ-580 נקודות מצביע על התנהלות כלכלית גרועה ועל צורך בשיפור מיידי של המצב. ניקוד כזה יצבע בצבע אדום (מדליק נורה אדומה).

רוצים לדעת איך לשפר את דירוג האשראי? לחצו כאן >>>

 

איך משפרים דירוג בי די אי נמוך?

לא מעט אנשים מגלים בדו”ח האשראי שלהם כי הם בעלי דירוג אשראי נמוך ממה שחשבו. דירוג נמוך עלול להקשות על גיוס אשראי בהווה ובעתיד ולכן חשוב לבחון את הדרכים המתאימות לשיפורו.

 

שלב ראשון – בדיקת נתונים

בשלב הראשוני יהיה עליכם להדפיס את דו”ח נתוני האשראי שלכם ולבדוק שורה אחר שורה מה משמעות כל נתון. האם ניתן לשפר נתון מסוים שנמצא תחת שליטתכם? מה גרם לנתון להיות שלילי? האם יש לכם חובות שיהיה נכון להסדיר אותם? אולי יש הלוואות רבות שכדאי לאחד אותן ובכך להעלות את יכולת ההחזר הקיימת? שאלו את עצמכם את השאלות הנכונות. רבים פונים כבר בשלב הזה לאיש מקצוע מומחה בשיפור דירוג אשראי לקבלת ליווי מקצועי ומכוון.

 

שלב שני – שינוי הרגלים והצבת יעדים

שאלתם את עצמכם את השאלות הנכונות, ראיתם שיש מקום לשיפור ועכשיו הגיע הזמן להתחיל לפעול. להזיז עניינים. אם ראיתם כי הצורך הקיים הוא להגדיל את ההכנסה, התחילו לחפש מקור הכנסה נוסף, וזו רק דוגמא. בצעו את מה שיהיה נכון עבורכם בשלב זה לצורך שיפור ההתנהלות הכלכלית שתעלה את דירוג האשראי שלכם כאשר היא תתאזן.

 

שלב שלישי – הגשת בקשה לתיקון

בדיקה מעמיקה של דו”ח האשראי עשויה להפתיע במציאת שגיאות. במקרה כזה איש מקצוע יסייע לכם להגיש בקשה לתיקון הרישום השגוי.

חברת בי די אי
חברת בי די אי

Leave a Reply

פתח צ'אט
פנו אלינו
שלום, מתעניין לגבי שיפור נתוני אשראי?