נתוני אשראי של בנק ישראל

קרדיט קלין > מאמרים וכתבות > שיפור דירוג אשראי > נתוני אשראי של בנק ישראל

בנק ישראל מרכז את נתוני האשראי של כל אזרחי ישראל על פי דרישת חוק נתוני האשראי שנחקק בשנים האחרונות. מה מטרת איסוף הנתונים ואילו נתונים נכללים? כאן ריכזנו לכם את המידע שחשוב להכיר על נתוני אשראי של בנק ישראל. על כל שאלה ספציפית בנושא אתם מוזמנים לפנות לצוות המומחים של קרדיט קלין שישמחו להנגיש לכם מידע נוסף.

 

מהו דו"ח נתוני אשראי של בנק ישראל?

על פי חוק נתוני האשראי בנק ישראל מחויב לאגור את נתוני האשראי שהוא מקבל. לצורך כך הוקמה מערכת נתוני האשראי של בנק ישראל. אל המערכת מגיעים דיווחים ממגוון גופים פיננסים כמו חברות ביטוח, מועצות מקומיות, גופים ממשלתיים, בנקים ועוד. המידע ממוין לכל אזרח ישראלי וכך כל אזרח יכול לקבל דו"ח ריכוז נתונים ובו מופיעים כל נתוני האשראי האחרונים שהצטברו על שמו. את דו"ח הנתונים ניתן לקבל בשפה העברית או הערבית, בקובץ אקסל או פי די אף. בהנפקת הדו"ח תצטרכו לבחור את התקופה עליה תרצו לקבל את הנתונים. ניתן לבחור בין 3,5 או 10. לסיכומו של דבר, דו"ח הנתונים משקף את מצב ההתנהלות הפיננסית של הלקוח.

 

איזה מידע מופיע בדו"ח הנתונים?

דו"ח הנתונים כולל את נתוני האשראי האישיים שהצטברו על שימכם במערכת בנק ישראל. על פי נתונים אלו יקבע בהמשך דירוג האשראי ולכן כדאי להכיר את הנתונים כדי לשמור עליהם מאוזנים ולמנוע ירידה בדירוג האשראי הנובעת מחוסר מודעות.

  • מידע על עמידה בהתחייבויות תשלום
  • מידע על התחייבויות וחובות קיימים
  • היסטוריית האשראי של הלקוח
  • חריגות ממסגרת האשראי, היקף הניצול של המסגרת הקיימת
  • פיגורים בתשלומים
  • ערבויות קיימות לטובת הלקוח וערבויות עליהן הוא חתום

בסופו של דבר, אם לאדם יש מינוס בבנק, הנתון יופיע כאחד מהנתונים המופיעים בנתוני האשראי של בנק ישראל וכך הוא ישפיע על רמת הדירוג שהוא יקבל. כדי למנוע מראש מצבים כאלו, חשוב להכיר את הנתונים ולשמור על תקינותם.

 

למה צריך את נתוני האשראי ולמה הם משמשים?

בסופו של דבר נתוני האשראי של בנק ישראל משמים את לשכות האשראי השונות לדירוג כל אזרחי ישראל. לשכת האשראי מקבלת את דיווחי הנתונים באופן שוטף ועל סמך זה היא מדרגת את המצב. כל אזרח ישראלי מקבל מעין ציון המכונה "דירוג אשראי" את דו"ח דירוג האשראי ניתן להפיק על ידי כניסה לאתר לשכת האשראי ואחת לשנה הלקוח רשאי לקבל אותה ללא תשלום. בסופו של דבר הנתונים משמשים לדירוג האשראי של הלקוח.

ונחזור לשאלה, מהי מטרת הקמת המערכת. והתשובה לכך מורכבת:

  • המידע שדו"ח הנתונים משקף מאפשר לכל אזרח ישראלי לקבל תמונת מצב על המצב הכלכלי שלו ועל איך שגופים חיצוניים קולטים אותו. זו הזדמנות בשבילו לשפר את התנהלותו הכלכלית.
  • גופים פיננסים נעזרים בנתונים אלו ובעיקר בדירוג המתבסס עליהם לצורך מיפוי בקשות להלוואות. כאשר גוף מימון מזהה כי הסיכון בנתינת ההלוואה הוא גבוה בגלל דירוג אשראי נמוך של מבקש ההלוואה, הוא יסרב להלוואה או יגבה עליה מחיר יקר.
  • עבור בעלי דירוג אשראי גוב נתוני אשראי אלו מהווים כלי יעיל לניהול משא ומתן להוזלת הריביות.
  • באמצעות דירוג זה תצומצם האפליה על אישור הלוואה למגזרים מסוימים.

 

מי אחראי על דירוג נתוני האשראי?

את הנתונים בנק ישראל מקבל. אך הוא מינה לצורך התחזוק והתפקוד השוטף של עניינים אלו, את לשכות האשראי שתפקידן הוא לאגור את המידע הנכון ולדרג אותו בהתאם לשיטות החישוב המקובלות. גם כאשר אזרח מגלה כי הנתונים שלו מכילים נתונים שגויים, הוא פונה אל לשכת האשראי בבקשה לתיקון רישום שגוי. ההתנהלות היא בסופו של דבר מול לשכת האשראי.

 

מה עושים כאשר הנתונים הנאגרים הם שליליים?

נתוני אשראי שליליים משפיעים על דירוג האשראי שיורד בהתאם. כדי לשפר את דירוג האשראי יש מה לעשות. אך חשוב לבדוק קודם לכן מהי הסיבה לירידת דירוג האשראי.

 

תיקון רישום שגוי

יש מקרים בהם מדובר ברישום שגוי ואז בעזרת מומחי קרדיט קלין ניתן לפתור את הבעיה במקרית המקרים. אך יש מקרים בהם מורכבים יותר בהם כל הנתונים הם נכונים והם אכן מצביעים על התנהלות כלכלית שלילית ולא נכונה. גם כאן מומחי קרדיט קלין יכולים לסייע. אך לרוב, שיפור כזה יארך זמן רב יותר.

 

משפרים את ההתנהלות הכלכלית

ההתנהלות הכלכלית שלכם משפיע על דירוג האשראי הסופי ולכן שיפור ההתנהלות הכלכלית היא הצעד הראשון. לסגור את המינוס בבנק, לבחון אפשרויות להגדלת הכנסה, לאחד הלוואות להקטנת ההתחייבויות החודשיות ולעשות מה שניתן כדי לייעל את ההתנהלות הכלכלית.

 

פונים לקבלת ייעוץ פיננסי

אף אדם לא צובר נתונים שליליים סתם כי בא לו… כאשר הנתונים מורים על התנהלות כלכלית לא יעילה, יש צורך לפנות למומחים לקבלת ייעוץ פיננסי לקבלת הכוונה ליציאה מהמינוס והתחלת חיים פיננסים טובים יותר.

 

אילו דירוגי אשראי קיימים?

דירוג אשראי טוב נע בין 850 נקודות לבין 660. ניקוד זה יהיה בצבע ירוק כצבעי הרמזור. כאשר המצב מתחיל להיות קצת פחות טוב הצבע יהפוך לצהוב וכאשר המצב מצריך שיפור מיידי הוא יהפוך לכתום ואף לאדום. את המצב ניתן לשפר שאמצעות ליווי מקצוי של מומחים בתחום. מוזמנים ליצור קשר עם צוות קרדיט קלין שישמח לסייע לכם.

נתוני אשראי של בנק ישראל
נתוני אשראי של בנק ישראל
רמי קוסטוקובסקי

רמי קוסטוקובסקי

מומחה בתחום הפיננסי מעל 12 שנה. מייסד ובעלים של חברת קרדיט קלין, החברה הגדולה והוותיקה בישראל בתחום ה-BDI ושיפור דירוג אשראי. עזרתי כבר למעל 20 אלף לקוחות לצאת לחופש כלכלי. ביניהם בעלי עסקים ואנשים פרטיים, בעזרת תכניות ליווי וסיוע של התנהלות כלכלית נכונה בשיטה מנצחת.

סגור לתגובות.

פתח צ'אט
פנו אלינו
שלום, מתעניין לגבי שיפור נתוני אשראי?