ציון בי די אי – ממה הוא מושפע

קרדיט קלין > מאמרים וכתבות > שיפור דירוג אשראי > ציון בי די אי – ממה הוא מושפע

האזינו עכשיו:

על פי חוק נתוני  אשראי, כל אזרח ישראלי בן 18 ומעלה צובר נתוני אשראי על שמו. הנתונים נגרים במאגר נתוני האשראי אליו מקבלות גישה שלושה לשכות אשראי שהוסמכו לכך. לשכת בי די אי (BDI) היא אחת מהן. כל לשכה נותנת דירוג אשראי לכל אזרח ולדירוג הזה לא מעט אנשים קוראים “ציון בי די אי”. כאן ריכזנו עבורכם נתונים על ציון בי די אי, ממה הוא מושפע ואיך ניתן לייעל אותו בצורה יעילה.

מה זה ציון בי די אי ולמה קוראים לו כך?

על פי חוק נתוני האשראי, נתוני אשראי נשמרים על כל אזרח ישראלי. וכך, כל אזרח מעל גיל שמונה יכול לקבל את דירוג האשראי שלו. דירוג האשראי הוא מעין ציון שלשכת האשראי נותנת. זו הסיבה בשלה אנשים מכנים את דירוג האשראי שהם מקבלים “ציון בי די אי”.

 

האם דירוג האשראי יהיה זהה בכל לשכות האשראי?

בעיקרון, כל לשכות האשראי (ויש רק שלוש) מקבלות את אותם נתונים לדירוג. למרות זאת, שיטת החישוב משתנה בין אחת לשנייה, וכך יכול להיווצר מצב בו אדם מקבל ציון שונה בכל לשכת אשראי. פחות או יותר הציונים יהיו זהים כי בכל זאת מדובר באותם נתונים. אך חשוב לדעת שיתכנו פערים.

 

מה המשמעות של ציון בי די אי?

הציון שתקבלו מצביע על רמת הדירוג שלכם. אם אתם בעלי דירוג אשראי גבוה, המשמעות היא שאתם מתנהלים בצורה יעילה ונכונה כלכלית, אתם עומדים בהתחייבויות שלקחתם על עצמכם ואתם נחשבים ללקוחות טובים ויציבים בעיני הבנקים. כאשר דירוג האשראי שלכם נמוך ואתם מקבלים ציון בי די אי נמוך במיוחד, המשמעות היא שיש בעיות בהתנהלות הכלכלית שלכם. יכול להיות שיש סיבה אחת שמפחיתה את הדירוג שלכם ויכול להיות שמדובר ביותר. הסיבות הן מגוונות וזה יכול היות מינוס מעבר לאוברדרפט, אי עמידה בהתחייבויות תשלום, פיגור בתשלומים, הלוואות רבות ולא מסודרות, פניות רבות לבדיקת הדירוג, היקף ניצול מסגרת אשראי גבוה ועוד.

 

למה צריך את דו”ח נתוני האשראי?

דו”ח נתוני אשראי הוא דו”ח אישי המרכז את נתוני האשראי שהצטברו במערכת נתוני האשראי על הלקוח עצמו. כל אחד הוא בעל נתוני אשראי במערכת (אלא אם כן הוא מחק אותם או ביקש שלא יאספו מידע על שמו). באמצעות הדו”ח ניתן לקבל בקלות תמונת מצב של ההתנהלות הפיננסית של הלקוח. דו”ח נתוני האשראי משפיע בסופו של דבר על ציון הבי די אי שלכם. ככל והנתונים יצביעו על התנהלות כלכלית טובה ויעילה יותר, כך הציון שיתקבל , גם הוא יהיה גבוה בהתאם.

 

איך נתוני האשראי משפיעים על ציון הבי די אי שלכם?

לשכת בי די אי מקבלת את הנתונים שאתם יכולים לראות באמצעות דו”ח נתוני האשראי וכך, בקלות אתם יכולים לקבל את תמונת המצב הפיננסית שלכם. כדי להבין איך נתוני האשראי משפיעים על ציון הבי די איי הסופי, חשוב להבין כי כל נתון שלילי, מפחית את דירוג האשראי, אך כאשר מדובר בנתון שלילי משמעותי יותר, הדירוג ירד עוד יותר.

 

הטבלה להבנת ציון הבי די אי שלכם

משמעות הדירוג הציון צבע הציון
גרוע מתחת ל-580 אדום
לא מספיק בין 580 ל-639 כתום
מספיק בין 640 ל-659 צהוב
טוב מאד בין 660 ל-719 ירוק
מצוין מעל 720 ירוק כהה

 

מה עושים כדי לשפר את ציון הבי די אי?

את דירוג האשראי ניתן לשפר במגוון דרכים:

בדיקת דו”ח הנתונים

הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא להדפיס את דו”ח נתוני האשראי ולעבור שורה אחר שורה לבדיקת המצב. בדקו אילו נתוני אשראי מצריכים שיפור דירוג ומהי הדרך לשפר אותם. על הדרך חשוב לוודא שהנתונים תואמים למצב הקיים ואם אתם מגלים טעויות חשוב לפנות לקבלת ליווי מקצועי כפי שנפרט בהמשך.

 

שיפור המצב הכלכלי

אם הנתונים מתבררים כנכונים, הגיע הזמן לשפר את המצב הכלכלי ולקחת אחריות על המצב. חשוב לבדוק מה טעון שיפור. אם מדובר במסגרת אשראי המנוצלת עד תום, יש צורך בכיסוי המסגרת או בהגדלת ההכנסות. במקרים בהם אין עמידה בהתחייבויות חשוב להתחיל לשלם החזרים בזמן, ללא פיגורים וכן הלאה…

 

תיקון רישום שגוי

רישום שגוי הוא מצב נפוץ. בלא מעט מקרים אנשים מגלים כי הנתונים עליהם לשכת הבי די אי הסתמכה בדירוג שלהם, כלל לא נכונים. במקרה כזה הדבר הנכון לעשות הוא להגיש בקשה ללשכה בבקשה לתיקון הרישום השגוי. כדי שהבקשה תתענה בחיוב היא צריכה להיות מוגשת בצורה מקצועית, בליווי אסמכתאות הנותנות מקור אמין המוכיח כי כך הם פני הדברים. כדי שאחוזי ההצלחה יעלו חשוב לפנות לאיש מקצוע מומחה בתחום ולקבל ממנו את הייעוץ וההכוונה.

 

למה חשוב לשפר את דירוג האשראי בסופו של דבר?

דירוג האשראי או ציון הבי די איי שלכם, לא משדנה איך תקראו לו, הוא משמעותי עבורכם לקבלת אשראי בהמשך. כאשר גוף מימון מעוניין להיענות לבקשת הלוואה, הוא פונה לבדוק את מצבו הפיננסי של מבקש ההלוואה ורק אם הוא רואה כי הציון הוא טוב, רק אז הוא מאשר את ההלוואה. ציון טוב  הוא כלי למשא ומתן להוזלת מחיר הריבית וכאשר מגלים כי הציון ירד, חשוב לבדוק את הסיבה לכך. למניעת עגמות נפש בהמשך.

ציון בי די אי - ממה הוא מושפע
ציון בי די אי – ממה הוא מושפע

Leave a Reply

פתח צ'אט
פנו אלינו
שלום, מתעניין לגבי שיפור נתוני אשראי?