תפקידן של סוכנויות דירוג אשראי

קרדיט קלין > מאמרים וכתבות > שיפור דירוג אשראי > תפקידן של סוכנויות דירוג אשראי

האזינו עכשיו:

תפקידן של סוכנויות דירוג אשראי הוא מוגדר. כאן במאמר נרחיב על תפקיד סוכנויות אלו ועל מה שחשוב לדעת בנושא. אם גיליתם טעות בדירוג האשראי, חשוב שתדעו שיש אל מי לפנות. כל סוכנות אחראית לדרג את הנתונים בצורה הנכונה והמדויקת ביותר.

מי הן ומהן תפקידן של סוכנויות דירוג אשראי?

סוכניות אלו מכונות לשכות אשראי והן נבחרו לכך על ידי משרד האוצר. כיום יש שלושה לשכות אשראי: קו מנחה, דן אנד ברדסטריט ובי די איי – המוכרת ביותר. תפקידן של סוכנויות דירוג אשראי הוא לדרג את נתוני האשראי המתקבלים ממאגר הנתונים שמשרד האוצר מפעיל. לכל לשכת אשראי כזו יש רישיון מהממונה לשיתוף נתוני אשראי רשאית לעסוק בכך. לכל לשכת אשראי ישנו מודל ייחודי משלה באמצעותו היא מחשבת את הנתונים המתקבלים וקובעת את הדירוג.

 

איפה ניתן לקבל את דירוג האשראי?

את דו”ח דירוג האשראי ניתן לקבל על ידי פנייה ללשכת האשראי עצמה. לצורך כך עליכם לפנות אל הלשכה. ניתן לעשות זאת דרך האתר באזור האישי או אפילו דרך הטלפון. כמספר הלשכות, כך מספר סוגי הדירוגים שניתן לקבל. ניתן לפנות לכל לשכה ולבקש ממנה את הדירוג. באופן כללי, הנתונים עליהם הדירוג מתבסס הם זהים, ולכן הדירוגים יהיו די דומים. רק שיטת חישוב הדירוג היא שונה בהתאם למודל הייחודי של לשכת האשראי ולכן יהיו שינויים.

 

איך מדרגים אשראי?

חשוב להבין כי דירוג האשראי מתבצע על ידי אחת מלשכות האשראי במסגרת תפקידן. הן מקבלות את הנתונים הפיננסים של כל אזרחי ישראל באמצעות מאגר נתוני האשראי. וכך, לכל מספר זהות נבנה פרופיל פיננסי המצביע על התנהלותו הכלכלית של המדורג. כל עוד ומדובר באדם בעל התנהלות כלכלית נכונה העומד בהתחייבויותיו, הדירוג שלו יהיה גבוה, אך כאשר יש חריגות, הדירוג יהיה פחות טוב. לכל לשכת אשראי יש מודל משלה, באמצעותו היא מחשבת את הדירוג. כל אזרח יכול להיכנס לאתר הלשכה ולקבל את הדירוג שלו. אם יש טעות באחד הנתונים, על המדורג לפנות לסוכנות, שכן מדובר בחלק מתפקידן של סוכנויות דירוג אשראי, לדאוג לתקינות הדירוג.

 

למה צריך דירוג אשראי?

הדירוג נקבע על ידי משרד האוצר עוד בשנת 2016 ומשנת 2019 הוא הוחל במשק. כיום, כל גוף עסקי או פרטי המעוניין ליטול הלוואה, יודע שאישור ההלוואה מותנה בדירוג האשראי שלו. מי שיש לו דירוג אשראי תקין, יוכל לקבל הלוואה בתנאים טובים, אך מי שהתנהלותו הכלכלית לא ממש תקינה והדירוג שלו נמוך, יקבל הלוואה בריבית גבוהה. ולפעמים, הוא אף יקבל סירוב.

 

הרי גוף מימון מעוניין לבדוק את הסיכונים הנלווים למתן אשראי וכך, פני שהוא מאשר את ההלוואה, הוא בודק את דירוג האשראי פונה במטרה לבדוק האם מדובר בסיכון גבוה או נמוך, כך הוא מתמחר את ההלוואה בהתאם לנתונים פיננסיים טהורים. בעבר, היה חשש שגופי מימון לא מאשרים אשראי על רקע אפליות שונות. תודות לדירוג האשראי, הצטמצמה התופעה.

 

איך משפרים את דירוג האשראי?

כל אחד רוצה לקבל הלוואה בתנאים טובים כאשר הוא נזקק לאשראי. לפני לקיחת הלוואה חשוב לבדוק את מצב הדירוג. אם הדירוג נמוך, ניתן לשפר אותו באמצעים שונים. לצורך כך אתם מוזמנים להיעזר בצוות קרדיט קלין המסייע לעסקים ופרטיים בשיפור דירוג האשראי שלהם. שווה להשקיע רגע אחד לפני לקיחת ההלוואה, מאשר לקבל הלוואה בריבית יקרה מידי. תנו לאנשי מקצוע לבדוק עבורכם את העניין. כי אין סיבה לשלם מחיר יקר על ריביות כשאפשר אחרת.

תפקידן של סוכנויות דירוג אשראי
תפקידן של סוכנויות דירוג אשראי

Leave a Reply

פתח צ'אט
פנו אלינו
שלום, מתעניין לגבי שיפור נתוני אשראי?