מחיקת היסטוריית אשראי: בחינת התהליך וההשלכות

קרדיט קלין > מאמרים וכתבות > שיפור דירוג אשראי > מחיקת היסטוריית אשראי: בחינת התהליך וההשלכות

הפעם החלטנו לעסוק בנושא כאוב אצל אנשים רבים: מחיקת היסטוריית אשראי, בחינת התהליך וההשלכות שלו היא קריטית בעיקר בגלל חוסר המודעות השורר בתחום. לבצע בפועל מחיקת נתוני אשראי מאוד קל, הבעיה היא שיש למחיקה כזו השלכות משמעותיות מידי.

 

לפני הכל – איך הכל התחיל

בשנת 2019 נכנס לתוקף חוק נתוני אשראי. הוקם מאגר נתונים פיננסיים על ידי בנק ישראל. כל מידע פיננסי של תושב ישראלי מעל גיל 18, נאגר במערכת. המערכת מאפשר ניהול ומעקב מתמיד אחר התנהלות בנק ישראל וכלכלת המדינה. כל אזרח ישראלי יכול באמצעות המערכת לקבל את המידע הפיננסי הרשום על שמו ללא כל מורכבות על ידי הוצאת דוח נתוני אשראי. עליו להיכנס לצורך כך לאזור האישי באתר בנק ישראל, להזין פרטים אישיים ולקבל את דו"ח נתוני האשראי שלו. עיון בדו"ח מציג את מצבו הפיננסי של האדם. בקלות ניתן לראות אם הוא מתנהל נכון כלכלית או שיש צורך בשינוי ושיפור.

 

הנתונים משמשים לדירוג האשראי בסופו של דבר

מאגר נתוני האשראי הארצי מנוהל על ידי בנק ישראל. אך לעוד שלושה לשכות אשראי יש גישה אליו. ללשכות האשראי יש תפקיד: לדרג את הנתונים המתקבלים ולתת לכל אזרח ישראלי דירוג, לסווג את הדירוגים יחד לייצוא הנתונים למשרד האוצר וכן הלאה. כל אזרח בעל היסטוריית אשראי הוא גם בעל דירוג אשראי. הדירוג הוא מעין ציון הניתן על רמת ההתנהלות הכלכלית. כל עוד וההתנהלות הכלכלית לא תקינה ויש מינוס בחשבון הבנק או חובות לא מוסדרים ואיחורים בתשלומים, דירוג האשראי יהיה נמוך. דירוג גבוה יצביע על התנהלות פיננסית תקנית.

 

למה חשוב לשמור על דירוג אשראי תקין?

לפני מתן הלוואה או אשראי, גופים פיננסים רוצים לוודא שהם לא מסכנים את עצמם יותר מידי וכחלק מהבדיקות הנערכות לפני אישור ההלוואה, גם בודקים גם את דירוג האשראי של מבקש ההלוואה. אם הדירוג נמוך, יתכן והגוף הפיננסי יסרב לאשר את ההלוואה או שהוא יאשר אותה בריבית יקרה ולכן, מי שחשוב לו לגייס אשראי ריווחי, דואג לשמור על דירוג אשראי תקין. מחיקת היסטוריית אשראי: בחינת התהליך והשלכות נעשים במטרה להגן על דירוג אשראי גבוה.

 

איך משפרים את דירוג האשראי?

יש לא מעט דרכים לשמירה על דירוג אשראי. הבסיסית ביותר היא לשמור על התנהלות כלכלית תקינה, לבדוק את דו"ח הנתונים הקיים בבנק ישראל ולוודא שהנתונים נכונים ואין שינויים. אם יש שינויים ושגיאות בנתונים, ניתן לפנות ללשכת האשראי בבקשה לתיקון הרישום. לפעמים יש נתון שלילי במיוחד שמנמיך את הדירוג בצורה משמעותית ואז אנשים חושבים, אולי משתלם לבצע מחיקת נתוני אשראי והדירוג ישאר גבוה. הבעיה היא שזה לא ממש ככה.
יש לכם גם אפשרות להשתמש במערכת נתוני אשראי כדי לבדוק את המצב שלכם וכך לפעול בהתאם.

 

מחיקת היסטוריית אשראי – בחינת התהליך וההשלכות שלאחר מכן

כל אחד יכול להיכנס לאתר בנק ישראל באזור האישי, לזדהות כמו בכל כניסה לאתר ממשלתי ולבצע מחיקת היסטוריית אשראי בלחיצת כפתור אחת. הבעיה היא שמחיקה כזו מוחקת לא רק את הנתונים הפחות טובים, אלא את הכל. גם נתונים טובים נמחקים וכך הין היסטוריית אשראי. לפעמים קשה יותר לקבל הלוואה כשאין היסטוריית אשראי. הגופים הפיננסיים מבינים שיש כאן משהו מוסתר שמבקש ההלוואה לא רצה שיראו…

מחיקת היסטוריית אשראי יכולה להיות מומלצת במקרים מסויימים מאוד. אך חשוב לזכור שהיא בלתי הפיכה ולפני ביצוע שלה חשוב לבדוק את העניין לעומק. אם לדוגמא מרבית היסטורית האשראי מושתת על נתונים שליליים וכמעט ואין נתונים חיוביים, המחיקה תהיה הכרחית. אך גם כאן חשוב להיעזר באיש מקצוע.

 

פונים למקצוענים בתחום

צוות קרדיט קלין מצליח לעזור בשיפור דירוג אשראי ולהוביל בתחום. אין סיבה שתמשיכו לשרוד כלכלית כל עוד ואפשר לשנות את המצב. צרו קשר לקביעת בדיקת דירוג אשראי חינם. כשיש דירוג תקין ההתנהלות הכלכלית קלה יותר. ומגיע לכם גם להנות מרוגע כלכלי. מוזמנים לבדוק את העניין.

רמי קוסטוקובסקי

רמי קוסטוקובסקי

מומחה בתחום הפיננסי מעל 12 שנה. מייסד ובעלים של חברת קרדיט קלין, החברה הגדולה והוותיקה בישראל בתחום ה-BDI ושיפור דירוג אשראי. עזרתי כבר למעל 20 אלף לקוחות לצאת לחופש כלכלי. ביניהם בעלי עסקים ואנשים פרטיים, בעזרת תכניות ליווי וסיוע של התנהלות כלכלית נכונה בשיטה מנצחת.

סגור לתגובות.

פתח צ'אט
פנו אלינו
שלום, מתעניין לגבי שיפור נתוני אשראי?