מחיקת נתוני אשראי: הבנת התהליך והדרישות

קרדיט קלין > מאמרים וכתבות > שיפור דירוג אשראי > מחיקת נתוני אשראי: הבנת התהליך והדרישות

מחיקת נתוני אשראי היא פעולה פשוטה לביצוע, והיא עשויה לשפר את דירוג האשראי במקרים מסוימים. אבל רגע לפני שאתם נכנסים לאתר בנק ישראל לביצוע המחיקה, עצרו להכיר את ההשלכות של פעולה זו. במקרים רבים הנזק רב על התועלת וכיום, מחיקת נתוני אשראי מומלצת במקרים מסוימים בלבד. לפניכם מדריך מחיקת נתוני אשראי: הבנת התהליך והדרישות. כי יש דברים שחשוב להכיר לעומק. 

 

מהי מחיקת נתוני אשראי?

על פי חוק נתוני אשראי, כל נתון פיננסי שנעשה באחד מהגופים הפיננסים בישראל, מתועד במאגר נתוני האשראי. מדובר במאגר ייעודי שהוקם לצורך איסוף המידע הפיננסי של כל אזרחי ישראל והוא מפוקח על ידי בנק ישראל בראשות משרד האוצר. כך כל גוף פיננסי נדרש להעביר את הנתונים המצטברים אצלו באופן שוטף. לאחר שכל המידע נמצא במאגר לשכות האשראי אחריות על דירוג הנתונים וסיווגם בהתאם למספרי הזהות של אזרחי ישראל. כך כל אזרח ישראלי מקבל דירוג אשראי שהוא מעין ציון לרמת ההתנהלות הכלכלית שלו. כך ברגע שההתנהלות הכלכלית גרועה, הדירוג גם הוא נמוך וכן להפך, התנהלות כלכלית יעילה ותקינה תוביל לדירוג אשראי גבוה. ככל שהדירוג יהיה גבוה יותר, כך הוא יוכל להוות אסמכתא לשיקוף מצב כלכלי תקין ובעלי דירוג אשראי גבוה יכולים לקבל אשראי בקלות רבה יותר ובמחיר אטרקטיבי יותר.

כאשר הנתונים המצטברים הם שליליים, וזה יכול לקרות לכל אחד במהלך חיו, אם בגלל מצב זמני או בגלל התנהלות לא יעילה מספיק, דירוג האשראי יורד בהתאם. דירוג אשראי נמוך מצביע על התנהלות כלכלית לא תקינה והגופים הפיננסים בישראל לא ששים לתת אשראי לבעלי דירוג אשראי נמוך שלא מצליחים לעמוד בהתחייבויותיהם. כדי לפר את דירוג האשראי ניתן לפעול במגוון דרכים. הדרך המוכרת והקלה ביותר להסרת הנתונים השליליים היא פשוט לבצע מחיקת נתוני אשראי: הבנת התהליך והדרישות היא קריטית לפני מחיקה כזו.

 

רגע לפני ביצוע מחיקת נתוני אשראי: הבנת התהליך והדרישות שצריך

כדי למחוק את נתוני האשראי השליליים ניתן לבצע מחיקת נתונים. את המחיקה מבצעים באופן דיגיטלי דרך האזור האישי באתר בנק ישראל או דרך המוקד הטלפוני המופעל על ידי בנק ישראל. הבעיה היא שרבים ממהרים לבצע מחיקה כזו בגלל הקלות שבביצוע שלה, אבל שוכחים שהיא לא מהווה תרופה ולא פתרון לדירוג אשראי נמוך. ונסביר: לא ניתן לבצע מחיקת נתוני אשראי שליליים בלבד, לצד הנתונים השליליים הנמחקים, נמחקת כל היסטוריית האשראי, מה שאומר שלאחר המחיקה, אין לא נתונים שליליים אבל גם לא נתונים חיוביים…

 

הדרישות שצריך במחיקת היסטוריית אשראי

אין דרישות מיוחדות בביצוע מחיקת נתונים. אבל חשוב לזכור כי מחיקה כזו היא לא תועלתית במרבית המקרים. מתי היא כן יכולה להיות מומלצת? אך ורק כאשר מדבר בדירוג נמוך מאוד בו ההיסטוריה השלילית רבה על החיובית וכמעט ואין היסטורית אשראי חיובית. ככלל, כדי לשפר את דירוג האשראי חשוב לפנות אל אנשי מקצוע מומחים לתחום זה ולא לקבל החלטות גורליות כל כך באופן פזיז ועצמאי.

 

מהן ההשלכות של מחיקת נתוני אשראי?

לאחר מחיקת הנתונים, אין היסטוריית אשראי על שימכם. במצב כזה חשוב לצבור כמה שיותר נתונים חיוביים לטובתכם. גם במצב כזה ההתייעצות עם המומחים היא חשובה. כאשר גוף פיננסי מקבל בקשת אשראי מאחד ללא היסטוריית אשראי, הוא מבין שהתבצעה כאן מחיקה ויש למבקש האשראי מה להסתיר…

 

לסיכום

ניתן לאמר כי לפני ביצוע מחיקת נתוני אשראי: הבנת התהליך והדרישות היא קריטית. אבל בעיקר חשוב לזכור את ההשלכות של פעולה זו בסופו של דבר.

רמי קוסטוקובסקי

רמי קוסטוקובסקי

מומחה בתחום הפיננסי מעל 12 שנה. מייסד ובעלים של חברת קרדיט קלין, החברה הגדולה והוותיקה בישראל בתחום ה-BDI ושיפור דירוג אשראי. עזרתי כבר למעל 20 אלף לקוחות לצאת לחופש כלכלי. ביניהם בעלי עסקים ואנשים פרטיים, בעזרת תכניות ליווי וסיוע של התנהלות כלכלית נכונה בשיטה מנצחת.

סגור לתגובות.

פתח צ'אט
פנו אלינו
שלום, מתעניין לגבי שיפור נתוני אשראי?